Kategoriler

Kapılar

Kapılar

Kapılar, yaşam alanlarının girişinde yer alan, iç mekanla dış mekanı, ev ya da çalışma mekanlarındaki farklı işlevlere sahip bölümleri birbirinden ayıran ve sizleri olduğu gibi misafirlerinizi de ilk karşılayan parçalar, oda kapılarıdır. Unutmayalım ki kapılar mekanın dekorasyonuna da dahildir, dolayısıyla göze hitap eden yapıda olmalıdırlar. Kapı seçiminde doğru tercihler yaparak evinizin dekorasyonunu şık bir dokunuşla tamamlayabilirsiniz.

Evlerinizi Güzelleştirecek Kapı Modelleri Nelerdir?
İşlevleri gereği bir evin en temel parçalarından olan kapılar, evi dış dünyadan ve evin odalarını birbirinden ayırır.  Eviniz için kapı seçimi yaparken, öncelikle kapının modeline ve yapımında kullanılan malzemeye karar vermelisiniz. İç ve dış kapılar için tercih edebileceğiniz farklı seçenekler mevcuttur.
İç kapılar; ahşap, lake, laminant, melamin, membran, MDF, PVC gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilebilir. Kullanılan malzemenin kalitesi, kapının ağırlığını ve dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirleyecektir. Ev içerisindeki ses ve ısı izolasyonunda da yine iç kapıda kullanılan malzeme önemli rol oynar. Ahşap kaplama daha klasik bir çözümken, laminant, melamin ve diğer plastik türü malzemelerle imal edilen kapılar günümüzde giderek yaygınlaşmaktadır. Kapı modelleri farklı malzemelerin üzerine uygulanabilir.
 Amerikan kapılaren yaygın kullanılan modellerdendir. Ağırlıkla melamin ya da MDF panel üzerine uygulanır. Hafif, pratik ve ekonomik bir tercihtir. Aynı zamanda seri imalata uygun olduğu için kolayca temin edilebilir ve kolay monte edilebilir. Kolay temizlenebilir. 
Camlı kapılarahşap, MDF ya da melamin gibi farklı malzemeden oluşan bir kapı paneline cam bir bölme eklenmesiyle oluşur. Bu cam bölme yalnızca kapının üst kısmında yer alabileceği gibi boydan boya da olabilir. Özellikle küçük odalarda ve dar alanlarda, genişlik ve ferahlık algısı yaratmak için tercih edilebilir. 
Katlanır kapılaraynı zamanda akordeon kapı olarak da adlandırılır. Daha çok PVC malzeme üzerine uygulanan bu modeller, evini bölümlere ayırırken yerden de tasarruf etmek isteyenler için idealdir. Yanlara doğru katlanarak açıldığından, içe ya da dışa doğru ek bir alana ihtiyaç duyulmadan kullanılabilir. Dış kapı seçiminde güvenlik ve sağlamlık en önemli kriterlerdir. Sağlam bir kapı hem uzun ömürlü hem de dışardan gelebilecek darbelere karşı dayanıklı olmalıdır. 
Çelik kapılar, özellikle evlerin dış kapısı olarak yaygınlıkla kullanılır. Dış kapı, apartman giriş kapısı ve bahçe kapısı olarak tercih edilen diğer kapılar ise cam, alüminyum ve demir kapılar olarak sınıflandırılır.

Püf Noktası: Kapı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kapı seçiminizin evinizin dekorunu tamamlayabilmesi ve ruhunu yansıtabilmesi için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Kapı yüzüne, kullanılan malzemeden bağımsız olarak çeşitli desenler uygulanabilmektedir. Boyalı, cilalı, lake ya da ahşap kaplamalı kapılar mevcuttur. Bunlar arasından evinizin renk ve desenlerine en uygun, tüm odalarınıza uyabilecek bir seçim yapmalısınız. Onlarca farklı seçeneğe sahip kapılar arasından seçim yapmadan önce evinizin ana renklerini gözden geçirmelisiniz. Kapıların ebatları, en, boy ve yükseklik olarak farklılık gösterebilmektedir. Kapı satın almadan önce evinizdeki ve odalarınızdaki bu ölçüleri de kontrol etmek gereklidir. Dış kapı seçerken, estetiğin dışında, asıl olarak güvenlik ön planda tutulmalıdır. Kilit ve menteşe özellikleri, kasa kalınlığı gibi bilgileri incelemek  bu konuda size fikir verebilir. Darbelere ve dış etkilere karşı dayanıklı, kaliteli bir seçim yaparak evinizin ve ailenizin güvenliğini sağlayabilir, geceleri huzurla uyuyabilirsiniz. Kaliteli bir çelik kapı seçimi, uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğiniz için aynı zamanda ekonomik bir seçim olacaktır. Evin hangi bölümünde kullanacağınıza göre çeşitli modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin katlamalı modeller, kiler ve ardiye gibi dar alanlarda size yer kazandıracaktır. Kapının yana açılması sayesinde önüne dolap, gardırop gibi kapaklı mobilyalar yerleştirilebilir. Aynı şekilde camlı kapılar, koridora açılan küçük odaları daha geniş ve ferah gösterecektir. Banyo ve tuvalette tercih edilecek kapılarda malzemenin suya dayanıklı olmasına önem verilmelidir.
 

Kapılar
Kapılar
Kapılar
Kapılar
Kapılar
Kapılar
Kapılar
Kapılar
Nusratiye Mah. Gmk Bulvarı Hasan Apt. Altı No:73/A Akdeniz/MERSİN
03242393032
info@sadikyapidekorasyon.com
www.sadikyapidekorasyon.com © Tüm Hakları Saklıdır
X