Kategoriler

Bahçe Tasarımları

Peyzaj mimarlığı, sistematik bir şekilde alan tasarımı, planlanması, doğa ve sanat kavramlarını mühendislik ve mimari bir alanda bütünleştirerek, teknolojik uygulama yapan bir meslek dalıdır. ... Bir peyzaj mimar gibi bahçe düzenlemesi yapmak hiç de kolay değildir.

Bazıları

Peyzaj 

Peyzaj, çevre içinde yer alan çeşitli karakterdeki doğal ve kültürel elemanların, estetik ve fonksiyonel bir şekilde bir araya getirilip düzenlenmesi sanatıdır.Burdan anlaşıldığı gibi peyzaj sadece bitki düzenleme değil, aynı zamanda bitkilerin devamlılığını sağlamak için sulama sistemlerinin, görsel ve fonksiyonelliği sağlayabilmek içinse aydınlatma ve sert zemin düzenlemelerinin bir bütün halinde düşünülüp mekan oluşturulmasıdır.Aslında peyzaj sözcüğü manzara ya da daha doğrusu kır manzarası, kır resmi anlamında, Fransızcadan alınan resim ve fotoğraf sanatına ait bir terimdir. Uygulama alanı zamanla genişleyerek, bir bahçeden çok büyük, birçok bahçeleri, yerleşim alanlarını, korulukları, kırsal alanları içine alacak kadar büyük doğa parçalarının düzenlenmesinden, kent planlama branşına kadar dayanmıştır.

Peyzaj Mimarlığı
Doğa, planlama ve tasarım kavramlarını sistematik bir yapı içinde inceleyen Peyzaj Mimarlığı, sanat, bilim, mühendislik ve teknolojiyi biraraya getirerek alan tasarımı, planlaması ve yönetimi ile uğraşan bir meslek disiplinidir. Dünyada yaklaşık bir yüzyıldan daha uzun süredir Peyzaj Mimarları çevreyi şekillendirmektedir. Peyzaj Mimarları parklar, bahçeler, turizm ve dinlenme alanları, üniversite kampüsleri, yerleşim alanları, ticari merkezler ve kamuyapıları ile ilgili yer seçimi yapar, lokal ve gerekse bölgesel ölçekte alan kullanım kararları üretir. Aynı zamanda sulak alanlar, akarsu koridorları, maden ocakları, katı atik depolama alanları, ormanlar gibi insanlar tarafından tahrip edilmiş veya edilmekte olan alanların sürdürülebilirliği ve onarımı için planlama yapar. Ulusal bölgesel ve lokal kapsamdaki tarihi alanlar ve kültürel kaynakların koruma projelerini yürütür. Peyzaj mimarları; mimarlar; kent plancıları, inşaat mühendisleri ve diğer mesleklerle birlikte çalışarak hem insanların gereksinimlerine hem de çevresel değerlere saygınlık çevresi içinde plan ve uygulama projeleri üreterek çevre tasarımında ve korumasında önemli rol oynarlar. Gerek doğal, kültürel ve sosyo-ekonomik çevreye ilişkin verilerin analizlerine ve değerlendirilmelerine dayalı peyzaj planlama çalışmaları, gerekse sağlıklı sürdürülebilir ve görsel kalitesi yüksek yaşam çevresi yaratmayı amaçlayan yapısal ve bitkisel peyzaj tasarımı çalışmaları, eğitimin temel konularını oluşturmaktadır. Eğitim programının amacı bu temel konularda, ülke gerçekleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak, nitelikli, yetenekli, girişimci, dinamik ve meslekler arası bilgi-koordinasyon tabanına sahip eleman yetiştirmektir.

Peyzaj Türleri
* Gökyüzü veya Bulut Peyzajları: Bulutları, hava veya atmosfer durumlarını betimleyen resimlerdir.
* Mehtap Peyzajları: Gece, ay ışığıyla aydınlanan manzara ve gece ortamlarını betimleyen resimlerdir.
* Deniz Peyzajları: Okyanus, deniz ve kıyı manzaralarını betimleyen resimler.
* Nehir Peyzajları: Nehir kıyısı ya da nehir boyunca konumlanan nesneleri ve ortamları betimleyen resimlerdir.
* Kent Peyzajları: Genellikle kuşbakışı ya da yüksek bir noktadan kent görünümlerini betimleyen resimlerdir.
* Kuşbakışı Peyzajlar: Özellikle kuşbakışı (uçak ve diğer hava araçlarından görüntülenen) manzaraları betimleyen resimlerdir.

Kış Bahçesi

Bahçe ortamlarından kış aylarında da vazgeçmek istemeyenler için kaliteli cam malzemelerden üretilen kış bahçeleri ideal bir seçim olmaktadır. İsteğinize göre dikdörtgen ya da üçgen şeklinde siz nasıl isterseniz üretilebilen kış bahçesi sistemleri pratik kullanımı ve kolay temizlenebilir yapısı ile pek çok kişinin tercih ettiği bir seçimdir. Sevdikleriniz ve aileniz ile keyifli vakitler geçirebileceğiniz bahçe mekanlarınızı kış bahçesi sistemleri ile yaratırken ayrıca sistemin yalıtım sistemi sayesinde de büyük bir enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

Kış bahçeleri, bahçe ve yeşil hissini soğuk mevsimlerde de yaşayabilmek amacı ile çeşitli tarzlarda, değişik malzemeler ile yapılan cam evler olarak tanımlanıyor.

Hava şartlarının uygun olmadığı dönemlerde de doğayı ve yeşili yakından hissedebilme imkanı veren kış bahçeleri, bahçeli evlerde ve binaların çatı katlarında karşımıza çıkıyor. Peki, kış bahçesi nasıl yapılır?

Son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan kış bahçeleri, ısıtma soğutma sistemine sahip olabiliyor.

Kış bahçelerinde havalandırma gölgelendirme sistemleri ve ısı yalıtımı uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması durumunda bahçe dört mevsim kullanıma uygun hale getirilebiliyor.

Kış bahçesi, uygulaması yapılacak malzemeler proje özelliklerine göre belirleniyor. Tam yalıtımlı yaz kış içinde güvenle yaşayabileceğiniz bir kış bahçesi için sistem çelik konstrüksiyon ihtiva eden, tamamı Alman profillerinden üretilen upvc kış bahçesi sistemi öneriliyor.

Süs Havuzu

Süs havuzu yapımında başarılı sonuçlara imza atan firmamız, hayallerinizdeki havuz sistemini, sizler için tasarlayabilir. Yapay şelale tasarımları ile aradığınız mükemmel çalışmaları sizler için sunan firmamız, cennet misali bahçe tasarımları ile estetik havuzlar imal etmektedir. Park ve bahçeler için oldukça estetik olan dubalı gölet fıskiye sistemleri, insana huzur veren görüntü ve şırıltısıyla, mükemmel dinlenme ortamları oluşturmaktadır. Bu konuda uzman olan süs havuzu yapan firmalar, ışıklı sistemlerle, akşam havuz sefası sunmaktadır. Özel elektrik sistemi ile elektrik kaçakları engellenmektedir. Bu nedenle havuzlar güvenlidir. Özel motorlarla dans eden fıskiyeler, sizler için özel olarak tasarlanmıştır.

Günümüz teknolojisinin en son ürünü olan bu havuz çalışmaları, kısa zamanda teslim edilmektedir. Süs havuzu imalatında en iyi yöntemleri kullanan firmamız, özel tasarımlar için özel çalışmalar gerçekleştirmektedir. Çalışma sistemleri bakımından oldukça başarılı olan firmamız, yapay şelale çalışmasıyla, özel cafe ve restaurant işletmeleri için, mükemmel ortamlar hazırlamaktadır. Ayrıca, çay bahçelerinin vazgeçilmez dekorasyonu olan fıskiye sistemlerini, sizler için en iyi şekilde oluşturmaktadır. Rahat ve huzur verici bir bahçe için, süs havuz imalatında, firmamız tercih edilmelidir.

Yüzme Havuzu

Havuz sektöründe,  kusursuz uygulamalar ortaya çıkaran, teknolojik gelişmelere hızla uyum sağlayan, müşteri ve çalışan memnuniyetini en üst düzeyde tutan, çalışanlarının devamlı katılımı ile oluşturulan kalite politikasının eksiksiz biçimde uygulanmasını sağlayan, birinci derecede tercih edilen bir marka olmaktır.

Havuz ortamını oluşturan faktörlerden en önemlisi sudur. İdeal bir havuz suyu steril olmalı, içme suyu niteliklerini taşımalı ve bu özelliklerin sürekli olarak korunması sağlanmalıdır.

Normalde su uygulamaları pratiğinde kirli su temiz su haline getirilerek kullanıcılara ulaştırılırken havuz ortamında kirli su temiz su haline getirildikten sonra, zaman içerisinde oluşan kirlenmeler ve bakteriler nedeniyle tekrar temizlenerek kişilere ulaştırılmaktadır.

Havuz suyunu iyi, mükemmel ve temiz tutmak çok zordur. Profesyonel eğitim görmüş kişiler ve süper sistemlerden yararlanılsa bile bu beklenmeyen şeylerin oluşumunu engelleyemez.

Havuz suyuna her sağlıklı insanın vücudundan organik ve anorganik maddelerle mikroorganizmalar yayılır (Örneğin: Yağ, ter, burun-boğaz mukusu, salya, idrar bileşenleri, kozmetik ürünleri, güneş yağları ve sabun artıkları.) Her havuzda yüzen kişi suda çözünmeyen kirliliklerin yanında ayrıca milyonlarca (bir dalışta 600 milyon) mikrobunda havuz suyuna karışmasına yol açar.

Bunun dışında örneğin çevreden gelen toz ve yosun tohumları gibi, kirletici unsurlar ve mikroorganizmalar da suya karışmaktadır. Açık havuzlarda tüm bunlardan başka güneşten koruyucu malzemeler, çim, kum, toprak vs. gibi ek bir takım kirlenme kaynakları da söz konusu olmaktadır.

Yüzme havuzu suyu belli sıcaklıkta olduğundan, uygun şekilde muamele edilmediği takdirde yosunlar ve bakterilerin gelişmesi için ideal bir ortam oluşturmaktadır.

Yosunlar, her ne kadar yüzücüler için doğrudan zararlı unsurlar olmasa da mikroorganizmalar, bakteriler ve mantarların beslenmesine zemin oluşturabilmektedir.

Su her ne kadar berrak görünse de içinde suda dağılmış çıplak gözle görülemeyen küçük parçacıklar olan kolloid maddeler mevcut olabilir. Kolloidler hemen hemen tümüyle organik maddeler olup bakteri ve virüsler için, bunları örten ve dezenfeksiyon işlemini güçleştiren koruyucu unsur oluşturabilirler.

Havuz ortamını hazırlayan diğer faktörlerden biri havuz inşaatı ve havuz suyu hijyen hizmet sistemleridir. Bu sistemler oluşturulurken havuzun kapatılması gerektiren bir olay oluşmadan fark edilmeli ve düzeltilmelidir. Pompalama, fîltrasyon, kimyasal maddelerin dengelenmesi, dezenfeksiyon, ısıtma sistemlerinden oluşan bu ünitelerin yapımında, malzeme seçiminde mekanik tesisatın mühendislik hesaplarına uygun olmasına ve yeni teknolojilerin kullanılmasına büyük önem verilmelidir.

Bunun yanı sıra unutulmamalıdır ki, ortamı oluşturan diğer faktörler olan havuz ortamının nemi, havalandırması, ısısı, ışıklandırılması, akustiği, boyutları, acil yardım sistemleri, periyodik bölüm temizliği de önemli rol oynamaktadır.Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Bahçe Tasarımları
Nusratiye Mah. Gmk Bulvarı Hasan Apt. Altı No:73/A Akdeniz/MERSİN
03242393032
info@sadikyapidekorasyon.com
www.sadikyapidekorasyon.com © Tüm Hakları Saklıdır
X